تبلیغات
مطالب و نظرات بانکی - سامانه بینا [cb:blog_page]

مطالب و نظرات بانکی

بانک ملی نماد اعتماد , سرعت , دقت , امنیت , خدمات برتر و پیشرو در ارائه خدمات به عموم مردم


پیام سرا

سامانه بینا

سامانه بینا


 
 معرفی سامانه بینا :

با توجه به اهمیت صورتحساب و دریافت گزارشات صحیح، سریع و قابل پردازش در سامانه های بانکی و با عنایت به آنکه نیاز به شخصی سازی و دسته بندی حسابها و تراکنش های آنها در سازمان های بزرگ امری رایج است، سامانه گزارشات مدیریتی  با نام اختصاری « بینا » تهیه و در اختیار مشتریان قرار گرفته است. این سامانه علاوه بر نمایش گزارشات مالی از جمله صورتحساب، ریز تراکنش، مانده گیری و .... امکان دسته بندی اطلاعات، حسابها، کاربران، سازمانها را دارد. همچنین سامانه بینا موظف است امکان پیگیری و گزارش گیری لحظه ای «استعلام آنی» را نیز فراهم نماید.

 مدیریت سامانه :

سامانه بینا بمنظور مدیریت حسابها و کاربران از مفهومی به نام سازمان استفاده می نماید كه به نام توافقی تخصیص داده شده به هرمشتری اطلاق می گردد.درسامانه بیناواحدهای سازمانی یاسازمانهای وابسته به آن بعنوان زیرسازمان ( زیرشاخه )شناخته می شوند.  امكاناتی كه در سامانه بینا وجو دارد به شرح ذیل اعلام می گردد :
-تعریف مراكز/ ادارات و... به صورت درختی كه در هنگام گزارشگیری میتوان از امكان فیلترینگ حسابها و حذف و ویرایش و افزودن بر اساس مراكز استفاده نمود .
- تعریف گروه حسابها (متمركز – غیر متمركز )
-تعریف عناوین/ منبع حسابها ( به صورت درختی ) با امكان حذف و ویرایش
- تعریف حسابها و سطوح دسترسی به آنها
- سطوح دسترسی تراكنشها
-تعریف كاربران و سطح دسترسی آنها با امكان  حذف و ایجاد كاربری
 

 گزارشهای مالی :

صورتحساب
برای دریافت صورتحساب از یک حساب خاص و تراكنش های انجام شده از جمله برداشت یا پرداخت حساب سازمان كه از طریق یكی ازچهار درگاه ممكن : اینترنت ، عملیات درون شعبه و پایانه های پرداخت POS» و یا PinPad در بازه زمانی تعیین شده صورت گرفته  استفاده می شود. در این نوع گزارش، اطلاعاتی چون نوع پرداخت (واریز یا برداشت )نوع درگاه پرداخت (pos-pinpad ، عملیات درون شعبه و اینترنت ) شماره حساب ، تاریخ (شروع و پایان گزارش ) ساعت (شروع و پایان زمان تراكنش) مبلغ تراكنش (حداقل و حداكثر مبلغ به ریال ) شماره پیگیری تراكنش و فیلد اضافی 1 و 2 كه حداكثر طول 31 كاراكتر بوده و توافق بین مشتری و بانك می باشد در صورتحساب یك حساب ارائه داده می شود .

مانده حساب
برای دریافت مانده حساب گروهی انتخاب بر اساس مراکز و منابع و یا  بر اساس یک شماره حساب خاص كه مجوز گزارشگیری آن تخصیص داده شده است و حتما"با تعیین تاریخ و شماره حساب مشخص و سرفصل و كد شعبه می توان از این گزارش استفاده نمود. اعلام مانده قطعی فقط برای روزهای گذشته مقدور است .
ریز تراکنش
به منظور دریافت ریز تراکنشهای دستگاه های POS و درگاه اینترنتی با ذكر تاریخ و شماره حساب ،‌شماره پیگیری  و مبلغ تراكنش از این گزارش استفاده می شود كه شماره پیگیری و شماره سفارش اینترنتی (اگر از كانال درگاه اینترنتی باشد) مربوط به شماره حسابی كه مجاز به گزارشگیری آن می باشیم در تاریخ و بازه زمانی خاص و با حداقل و حداكثر مبلغ تراكنش به ریال در این گزارش ارائه داده میشود بصورت فایل Excel نمایش می دهد.
پیگیری تراکنش
برای پیگیری تراکنش انجام شده بر روی یک حساب و مشاهده وضعیت آن با ذكر تاریخ و ساعت (00.00)و شماره حساب و حداقل و حداكثر مبلغ تراكنش با ارائه شماره پیگیری و فیلد اضافی 1 و 2 توافق بین مشتری و بانك حداكثر تا 31 كاراكتر می باشد  با تأخیر 15 دقیقه از این گزارش استفاده می شود.

پیگیری آنی
با توجه به آنکه سامانه بینا طبق شرایط و قوانین موجود تنها تراکنش های تا ساعت 00:00 روز جاری را نشان می دهد، در صورت نیاز می توان از این گزارش برای دریافت اطلاعات لحظه ای با ذكر شماره حساب و تاریخ و ساعت و شماره پیگیری تراكنش انجام شده با درج 6 رقم سمت راست تهیه میشود  استفاده نمود.
صورتحساب تلفیقی
همانند صورتحساب عادی است و علاوه بر نمایش اطلاعات كلی حساب ریز تراكنشها را نیز نمایش می دهد و در صورت نمایش ریز تراكنش ردیف سر جمع آن نشان داده نخواهد شد. در این گزارش به نوع پرداخت (واریز یا برداشت ) درگاه پرداخت (اینترنت ، عملیات شعبه ، پایانه پرداخت POS یا PINPAD ) و شماره حساب یا حسابهای كه مجاز به گزارشگیری از آن دار داریم با تاریخ و ساعت و مبلغ تراگنش و شماره پیگیری و فیلد اضافی 1 و 2 و شناسه سطح دستری كاربر ارائه می دهد . صورتحساب تلفیقی تلفیقی از دو گزارش صورتحساب و ریز تراكنش می باشد كه برای تراكنش های اینترنتی یا POS آفلاین كه در طول روز صورت گرفته ، در پایان هر روز جمع تراكنشهای انجام شده به صورت سرجمع در گزارش صورتحساب درج می شود .
در این گزارش تراكنشهای سرجمع حذف شده وبجای آن ریز تراكنشها بصورت فایل EXCEL نمایش داده می شود .
راهنمای استفاده از سامانه بینا
سازمان های دولتی با مراجعه به یكی از شعب بانك ملی و ارائه معرفی نامه از سازمان مربوطه و شركت ها نیز با ارائه درخواست به یكی از شعب بانك ملی می توانند از این خدمت بهره مند شوند.
 در هر صورت داشتن حساب نزد بانك ملی ایران ضروری است.
موضوع: اخبار بانک، آموزشها و نکات و هشدارهای بانکی،
برچسب ها: بانک ملی ایران، سامانه، بینا،
این صفحه را به اشتراک بگذارید

[ شنبه 17 آبان 1393 ] [ 06:31 ب.ظ ] [ davood vahdati ]

[ نظرات() ]

[