تبلیغات
مطالب و نظرات بانکی - هشدار نسبت به دو شیوه جدید كلاهبرداری [cb:blog_page]

مطالب و نظرات بانکی

بانک ملی نماد اعتماد , سرعت , دقت , امنیت , خدمات برتر و پیشرو در ارائه خدمات به عموم مردم


پیام سرا

هشدار نسبت به دو شیوه جدید كلاهبرداری

هشدار نسبت به دو شیوه جدید كلاهبرداری کلاهبرداری تلفنی


بر اساس اطلاعات ارسالی اداره كل حراست اخیراً افرادی سودجو جهت خرید كالا و خدمات به صورت تلفنی اقدام می كنند و اعلام می شود به بهانه مشغله كاری قادر به حضور در محل فروشندگان برای پرداخت هزینه كالا و خدمات دریافتی نیستند .

لذا از فروشندگان درخواست می كنند كه به نزدیك ترین خودپرداز مراجعه نموده و عملیات مورد نظر ایشان را انجام دهند، در نهایت به علت عدم آشنایی افراد به عملیات انتقال وجه كارت به كارت، منجر به انتقال وجه مورد نظر از حساب فروشندگان به حساب مورد نظر خودشان می شوند و زمینه ایجاد مشكلات را برای هموطنان فراهم می كنند. 


همچنین بر اساس این گزارش افراد سودجو و فرصت طلب ضمن تماس تلفنی با مسئولان شعب و معرفی خود به عنوان حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی، اعلام می كنند جهت تحویل اسلحه، مدارك خود را ارسال و بعضاً مبالغی را به شماره حسابی واریز نمایند.
 

عزیران توجه داشته باشند که برای انتقال وجه به حساب شما نیازی به حضور شما در پای خودپرداز نیست .

جهت مطالعه بیشتر

امنـــیــت در بـــانــکـــداری ایـــنـتـرنتی
نوشته شده توسط لطف اله علیپور در تاریخ: ۱۱ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۱۰
توصیه می گردد طول کلمه رمز حساب شما حداقل ۸ کاراکتر و ترکیبی از حروف، اعداد و کاراکترهای ویژه نظیر @، % و غیره باشد، همواره از عدم نصب Key logger های سخت افزاری و نرم افزاری بر روی رایانه خود اطمینان حاصل نمایید. از ذخیره کردن رمز عبور خود در محیط مرورگر اینترنتی خودداری نمایید
امنیت.لطف اله علی پور.jpg
توصیه می گردد طول کلمه رمز حساب شما حداقل ۸ کاراکتر و ترکیبی از حروف، اعداد و کاراکترهای ویژه نظیر @، % و غیره باشد .

در حفظ و نگهداری و مخفی نگهداشتن رمز عبور خود دقت نمایید.

تغییر رمز عبور حساب شما (حداقل هر شش ماه یکبار) امکان دسترسی غیرمجاز سایر افراد به آن را، مشکل تر می نماید.

اگر رمز عبور حساب خود را از روی مشخصات شخصی مانند سال تولد، شماره شناسنامه، شماره تلفن همراه و ... انتخاب نمائید، به سادگی قابل حدس زدن و کشف شدن توسط سایرین خواهد بود.

هنگام وارد کردن رمز عبور، مراقب باشید کسی رمز عبور شما را نبیند.

آیا می دانید یادداشت نمودن رمز عبور، امکان سوء استفاده از حساب بانکی شما را برای یابنده آن فراهم می نماید.

حتی الامکان برای وارد نمودن مشخصات حساب کاربری خود از صفحه کلید مجازی تعبیه شده در سایت استفاده نمایید.

همواره از عدم نصب Key logger های سخت افزاری و نرم افزاری بر روی رایانه خود اطمینان حاصل نمایید.

نرم افزارهای روی رایانه خود را کنترل نموده و در صورت مشاهده نرم افزارهای نا آشنا آنها را حذف نمایید.

هنگام ترک رایانه خود حتماً آن را Lock نمایید.

آیا می دانید بروزرسانی سیستم عامل، مرورگر وب و سایر نرم افزارهای منصوب روی رایانه در اختیار شما، آن را در مقابل آسیب های امنیتی شناخته شده ایمن می نماید.

حتماً از نرم افزارهای ضدویروس بر روی رایانه خود استفاده نمایید و سعی کنید آن را روزانه به روز نمایید.

از بازکردن email های ناشناس خودداری نمایید.

سعی کنید از اجرا یا download فایل های ناشناس اجتناب کنید.

سعی کنید از مشاهده وب سایت های ناشناس اجتناب نمایید.

برای استفاده از اینترنت حتماً از کانال های ارتباطی مطمئن و قانونی استفاده نمایید. (عدم استفاده از فیلتر شکن ، VPN و .....)

حتی المقدور سعی نمایید از محیط های عمومی (نظیر کافی نت) و یا رایانه های ناشناس برای دسترسی به سرویس بانکداری اینترنتی استفاده نکنید. و در صورت استفاده حتماً در اولین فرصت ممکن رمز عبور خود را تغییر دهید.

سعی کنید برای استفاده از خدمات حواله الکترونیکی از Token یا سایر ابزارهای الکترونیکی ایمن که بانک می تواند در اختیار شما قرار دهد استفاده کنید.

در صورت بروز هرگونه مشکل یا موارد مشکوک در حساب خود، حتماً بانک را از طریق شماره تلفن ۱۵۵۶ یا ۸۲۴۸۸-۰۲۱ مطلع نمایید.
در صورتی که با هرگونه پیامک "ورود به سایت بانکداری اینترنتی" یا "برداشت از حساب/ واریز به حساب"، بدون اطلاع خود واجه شدید، حتماً بانک را از طریق شماره تلفن ۶ یا برای بررسی موضوع مطلع نمایید.
درصورت استفاده از Token یا هر نوع گواهی دیجیتال برای سرویس بانکداری اینترنتی خود در مراقبت از آن دقت نمائید. Token شما رمز عبور شماست.

هشدارهای پلیس فتا
۱) شهروندان در حفظ و نگهداری کارت‌های بانکی و اعتباری دقت لازم را به عمل آورند. ۲) از نوشتن رمز عبور در کنار کارت خودداری کرده و کارت و رمز عبور خود را جهت دریافت وجه در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید. ۳) هنگام برداشت وجه از عابر بانک‌ها مراقب باشید افراد سود جو رمز عبور کارت عابر بانک شما را مشاهده نکنند و موجودی حساب‌های بانکی مخصوصاً حساب‌های عابر بانک را در فاصله‌های زمانی مناسب چک کنید. ۴) درصورت نیازبه کسب اطلاع یا بروز اشکال در عملیات بانکی از توسل به افراد ناشناس و غیرمطمئن خودداری کنید.۵) برگ رسیدی که از دستگاه خودپرداز دریافت می‌کنید در محل رها نکرده، در صورت عدم نیاز آن را معدوم کنید. ۶) از کارت‌های بانکی خود کاملاً حفاظت کرده و اگر آن را لازم ندارید حتماً با اطلاع بانک آن را باطل کرده و رمز عبور آن را به هیچ صورت فاش نکنید. ۷) از ارائه اطلاعات مالی و بانکی خود از قبیل شماره حساب، شماره کارت‌های اعتباری و اعلام رمز آنها و ... به سایت‌های متفرقه و مشکوک خودداری کنید و از عملکرد اینترنتی و قانونی بانک‌ها و سایر مراکز دولتی و رسمی اطمینان حاصل کنید.۸) قبل از اطمینان از اتمام پردازش و خاتمه عملیات بانکی به هیچ وجه محل را ترک نکنید. ۹) در هنگام استفاده از امکانات اینترنتی بانک‌ها و مؤسسات مالی یا خریدهای اینترنتی از ذخیره‌کردن نام کاربری و رمز عبور خود در رایانه خودداری کنید. ۱۰) حتی‌الامکان از مکان‌های عمومی ارائه دهنده خدمات اینترنتی مثل کافی‌نت‌ها، مراکز اینترنت و محل‌های نامطمئن برای استفاده از خدمات بانکی اینترنتی استفاده نکنید. و از کمک گرفتن از اشخاص و افراد دیگر در انجام عملیات بانکی اینترنتی خودداری نمایند. ۱۱) در صورت استفاده از مراکز عمومی و کافی نت ها حتی‌الامکان از صفحه کلید مجازی رایانه استفاده نکنید. ۱۲) در هنگام استفاده از امکانات اینترنتی بانک‌ها و مؤسسات مالی یا خریدهای اینترنتی از ذخیره‌کردن نام کاربری و رمز عبور خود در رایانه خودداری کنید. ۱۳) با توجه به اینکه کلاهبرداران اینترنتی جهت به دست آوردن اطلاعات حسابهای بانکی افراد در سایت‌های اینترنتی بانک‌ها اقدام به ایجاد و راه‌اندازی سایت‌های مشابه سایت‌های بانکی می‌کنند در صورت اتصال به این سایت‌ها از اصلی بودن آن مطمئن شوید.

مراقب كارت بانكی خود باشید

 
 


بانك ملی ایران درخصوص شیوه جدید سرقت وجوه مشتریان توسط افراد شیاد و سودجو از طریق خودپرداز هشدار داد
بر این اساس، افراد كلاهبردار با ریختن چسب روی صفحه كلید خودپرداز (ATM)، امكان كار با دستگاه را با مشكل مواجه كرده و ضمن شناسایی رمز مشتری، او را برای دریافت كارت بانكی خود به داخل شعبه هدایت می‌كنند
همدستان دیگر كلاهبردار در فرصت بدست آمده، سوء استفاده خود را عملی نموده و نسبت به تخلیه حساب مشتری اقدام می‌كنند
بانك ملی ایران ضمن اعلام این شیوه جدید كلاهبرداری از مشتریان خواست تا در صورت عدم دریافت كارت بانكی خود از دستگاه خودپرداز، به توصیه‌های دیگران درخصوص مراجعه به شعبه توجه نكرده و پس از اطمینان از ضبط كارت بانكی توسط خودپرداز، مكان خود را ترك كنند.

منبع : وبلاگ رسمی بانک ملی ایران

موضوع: آموزشها و نکات و هشدارهای بانکی، اخبار بانک،
برچسب ها: کلاه برداری، بانک ملی، هشدار، انتقال وجه، امنیت در بانکداری الکترونیک، هشدارهای پلیس فتا،
این صفحه را به اشتراک بگذارید

[ پنجشنبه 1 خرداد 1393 ] [ 06:14 ب.ظ ] [ davood vahdati ]

[ نظرات() ]

[